Nieuw-Caledonië ligt 1500km ten noorden van Nieuw-Zeeland. Grande Terre, het
hoofdeiland is langgerekt met lengte van 400km en breedte van 40 km. In het midden ligt een bergketen, de hoogste top Mont Panié, is 1628 meter. Het eiland wordt omringd door een lang barrièrerif en vormt daardoor de grootste lagune ter wereld. Ten oosten liggen de Loyaliteitseilanden.
Het klimaat is subtropisch tot tropisch, met warme, vochtige zomers en mildere winters; orkanen komen vooral voor van november tot april.
James Cook bezocht het gebied in 1774 en noemde het “New Caledonia” vanwege de gelijkenis met Schotland. Frankrijk annexeerde het eiland in 1853 en gebruikte het als strafkolonie.
De bevolking is divers: ongeveer 41% Kanaken (Melanesiërs), 24% Europeanen, 10% Polynesiërs en kleinere groepen van Aziatische en gemengde afkomst. De officiële taal is Frans en de religie is voornamelijk katholiek.
Nouméa is de hoofdstad en ligt in het zuiden van Grande Terre. Van de ongeveer
300 000 inwoners woont 1/3 in de hoofdstad.
Port Moselle ligt in het hartje van Nouméa en heeft een capaciteit van 700 ligplaatsen.
De douane zijn niet langsgekomen. In de plaats van de gele quarantainevlag komt de vlag van Nieuw-Caledonië, ook wel de Kanakenvlag genoemd. Deze bestaat uit drie
horizontale banen in de kleuren blauw, rood en groen, met een gele cirkel aan de linkerkant.
Blauw: Vertegenwoordigt de lucht en de oceaan rondom Nieuw-Caledonië.
Rood: Staat voor het vergoten bloed van de Kanaken in hun strijd voor onafhankelijkheid en symboliseert socialisme en eenheid.
Groen: Verwijst naar het land en de voorouders die er begraven zijn.
Geel: Aan de linkerkant van de vlag bevindt zich een gele cirkel, deze symboliseert de zon. Het bevat een soort pijl die door de daken van traditionele Kanaken huisjes steekt en schelpen.
Aan de havenkom ligt ‘Marche Municipal’ met een uitgebreid assortiment vis-, groenten en fruit. Van de overgebleven Frans Polynesische CFP-frank (1000CFP=8,4 euro) kunnen we niet veel groenten kopen. Ze zijn overdreven duur. Alleen een baguette en croissant zijn goedkoop.
Yacht-service verdeelt geen Simkaarten meer. Ze wijst ons naar het centrum. De vele auto’s zijn galant naar de voetgangers. Bij ‘Place des Cocotiers’ komen we eerst bij een kiosk. In het midden staat de Céleste-fontein. Ze veroorzaakte destijds een schandaal, omdat ze een halfnaakte jonge vrouw afbeeldde.
Op ‘Place de la Paix’. Staat het standbeeld van de pro-onafhankelijk gezinde Jean-Marie Tjibaou die een vredeshanddruk geeft aan de anti-onafhankelijks gezinde Jacques Lafleur. We zien op elk hoofd een duif zitten.
De grote bomen geven veel schaduw. Regelmatig wordt er een kleurrijke lokale markt gehouden.
Van de onlusten in 2024 merken we weinig.
We besluiten een fietstocht te maken langs het strand. Daarvoor moeten we eerst een venijnige steile heuvel over. Ook hier merken we dat de autobestuurders tolerant zijn naar fietsers. We fietsen voorbij verschillende Marina’s.
‘Baie des Citrons’ is toeristisch. Het strand van ‘Anse Vata’ is groot. Na de lunch bezoeken we het Aquarium.

De fietsweg aan de overkant van het schiereiland is het tweede doel. De serveerster van het restaurant ‘On the Beach’ raadt ons de krab aan. Deze delen we, de ene doet het werkt en de andere smult ervan.
Op het steil wandelpad naar OUEN TORO duwen of dragen we de fietsjes omhoog. Bij een uitzichtpunt wacht een paraglider op goede wind. Op het hoogste punt 132m staan 2 kanonnen.
We bezegelen de dag met een pintje op het terras van “Les 3 Brasseurs”.

Oh lieverd blij jou mooi verslag te lezen.
Lieve groetjes
Zo een professionele beschrijving van het land, je wordt een waar reisexpert!
Bedankt om al die info te delen.
Bedankt voor de info, dat moeten we dan al niet meer opzoeken.
Veel plezier met het ontdekken van dit stukje wereld.
Hopelijk zonder haaien en orkanen.